Sugrįžimas į Žemaitiją

 • Kraunamos nuotraukos
  550
  Į krepšelį 

  Truputi pageltę puslapiai

  Lenkų bajoraitės (dabartinio Lenkijos prezidento močiutės) prisiminimai apie Žemaitijoje praleistus vaikystės ir jaunystės metus


  Metai
  2013
  Įrišimas
  kietas
  Vertė
  Kazys Uscila
  Versta iš
  lenkų k.
  Iliustracijos
  genealoginės schemos, žemėlapiai, nuotraukos
  ISBN
  9789986169482
  Puslapių skaičius
  224
 •  

  Magdalena z Nalęcz-Gorskich Komorowska(1900–1989 m.) – lenkų bajoraitė, vaikystę ir jaunystę praleidusi Žemaitijoje, vėliau Peterburge ir Vilniuje. Po II pasaulinio karo Komorowskių šeima buvo perkelta į Lenkiją, kur iki savo mirties ir gyveno autorė. Maria Magdalena Komorowska susilaukė dešimties anūkų, tarp jų ir Bronisławo, vėliau tapusio dabartiniu Lenkijos prezidentu.

  „Sugrįžimas į Žemaitiją“ – tai knyga, pasakojanti apie jau nebeegzistuojantį pasaulį. Apie laimingą Magdalenos Komorowskos vaikystę ir ankstyvą jaunystę XX amžiaus pradžioje Žemaitijoje, Šaukėnų ir Džiuginėnų dvareliuose. Rašomi nuo 1952 metų, šie autentiški prisiminimai pasakotojai būdavo atokvėpis po karo meto tragedijų ir padėdavo išgyventi pokario stalininės nakties tamsą ir skurdą. Išlikę autorės šeimos pastangomis, šie užrašai – šiltas ir įdomus pasakojimas apie XX a. pradžios lenkiškų dvarų Lietuvoje buitį ir būtį. Apie vakarus po liepomis ir namų koncertus, iškylas ant Šatrijos kalno, Kūčių, Kalėdų ir Velykų šventimą, apie vaikų žaidimus, dvarininkų dėvėtus drabužius, papročius ir įpročius. Apie tarnų ir ponų pasaulius, jų bendrumą ir atsiskyrimą. Visa tai matoma tiek anuometinio vaiko, tiek subrendusio žmogaus akimis.
  Žemaitija čia iškyla kaip lėto laiko, vidinės ramybės kupinas kraštas, kuriame gyvena savo vertę suvokiantys, artimo meilės pilni, savimi pasitikintys žmonės. Idiliškas paveikslas, vienok, nėra pernelyg saldus; jis realistiškas ir dėl to – tik dar įdomesnis. Tai – ne tik vienos šeimos istorija, papasakota ano gyvenimo liudininkės savo jauniausiai dukrai, bet ir vertingas kasdienybės istorijos dokumentas, išlaikęs gyvus ir įspūdingai nupieštus praeities žmonių portretus ir jų gyvenimo būdą.