Tankų mūšiai Lietuvoje

 • Kraunamos nuotraukos

  Tankų mūšiai Lietuvoje

  Metai
  2020
 • Gediminas Kulikauskas – vienas populiariausių šalies istorikų, 4 knygų apie senąją Lietuvą autorius.

  Naujausia jo knyga skirta ryškiam, bet menkai žinomam Antrojo pasaulinio karo epizodui Lietuvoje –Blitzkrieg stiliaus vokiečių tankų puolimui prieš sovietų gynybą Lietuvoje.

  1941 m. birželį tarp Viešvilės ir Smalininkų slapta sutelktas generolo Ericho von Mansteino 56-asis tankų korpusas turėjo ypatingą užduotį.
  Pramušti plyšį dviejų sovietų armijų gynyboje ir žaibišku 300 km ilgio kovos mašinų reidu per visą vidurio Lietuvą prasiveržti į jų užnugarį. O tada – užimti abu Daugpilio tiltus per Dauguvos upę. Manyta, kad šitaip vermachtui atsivers kelias į Leningradą ir bus įvykdyta viena pagrindinių Barbarosos plano užduočių.

  Vokiečių kariams reikėjo prasiskverbti pro Karšuvos girią, kur savo užkardose fanatiškai gintis buvo pasirengę sovietų pasieniečiai. Prasiveržti pro betoninius Molotovo linijos bunkerius už Jurbarko. Užimti priešo sargybos saugomus Seredžiaus, Ariogalos, Josvainių ir Kėdainių tiltus. Atlaikyti dramatiškus susidūrimus su sunkiaisiais sovietų tankais prie Betygalos ir Kėdainių. Laimėti gatvių kautynes degančioje Šėtoje ir pralaužti priešo gynybą prie Ukmergės ir Utenos.
  О galų gale – išsilaikyti apgriautame Daugpilyje, nuožmiai kontratakuojant sovietų tankams ir aviacijai.

  Tam generolas turėjo 4 dienas, 50 tūkst. karių, apie 200 greitaeigių čekiškų tankų. Prasiskinti kelią turėjo padėti ir naujausios reaktyvinės salvinių raketų sistemos, garsieji vokiečių Brandenburgo diversantai, elitinė liuftvafės oro eskadra „Žalioji širdis“. Ir, žinoma, – Fortūna.

 • Naujienlaiškis

  mes socialiniuose tinkluose